V dnešní recenzi se podíváme na českou whisky GoldCock 20y.

Historie GOLDCOCK

Poprvé jsem se s pojmem whisky GOLDCOCK setkal na prohlídce palírny v Těšeticích u Olomouce. Právě zde v 70. letech minulého století, v areálu národního podniku Seliko Olomouc vznikly dvě značky původní české whisky. GOLDCOCK (Zlatý kohout) a King Barley (Král Ječmínek). Důvodem vzniku bylo údajně to, aby se na olympiádě v Moskvě, která se konala v roce 1980, nepila jen vodka, ale světu se ukázalo, že na východě umíme vyrobit i něco jiného. Právě k tomu byla cíleně vytvořena whisky GOLDCOCK.

Dnes se chci věnovat osudu právě této značky. Whisky se vyvážela převážně do bývalého Sovětského svazu. Po roce 1989 začala z důvodu velkých celosvětových změn značka i přes veškeré snahy přizpůsobit se novému trhu pomalu upadat. V roce 2002 zde byla vypálena poslední whisky a celá likérka i se zásobami a vybavením šla do dražby. Značku koupila Vizovická společnost Rudolf Jelínek známá především produkcí ovocných pálenek.

Proces vzniku

Při přesunu zásob destilátů z původních skladů byl destilát vyhodnocen jako slabší, protože zrál už ve vyčerpaných sudech. Z toho důvodu se zásoby přemístily do nových, silně vypálených sudů. A tam se nechal destilát dozrát. Nové sudy se vyrábí z evropského zimního dubu.

Recenze GOLDCOCK 20y

Líbí se mně nápad, že tato single malt whisky byla stočena na sílu 49,2%. Právě toto číslo odpovídá stupni rovnoběžky, která protíná sídlo společnosti Rudolf Jelínek.

Barva

Barva je plná, velmi mi připomíná barvu čerstvě stočeného lesního medu.

Vůně

Jen co naliju whisky do sklenice, ucítím až nečekaně silnou sladkou vůni. Ovšem, jak rychle tato vůně nastoupila, tak rychle zmizela. Dál cítím sušené jablka, dřevo, v pozadí med.  

Chuť

Je to poprvé, co piju whisky, která zrála 20let. Na chuti je to znát. Protože po napití mám vjemů plnou pusu. Na začátku ostřejší kořenitá chuť, která přechází do món cheri, tedy hořká čokoláda s třešní v likéru uvnitř. V úplném závěru vynikne slad.

Koupit GOLDCOCK 20y

Co říct na závěr o GOLDCOCK 20y? Ještě jsem nikdy takovou whisky nepil, a tedy nemám s čím porovnávat. Každopádně za mě povedený kousek, ke kterému se vždy rád vracím.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *