Když jsem přemýšlel jakou další zemi v rámci ochutnávání whisky navštívím, rozhodl jsem se pro Irsko a konkrétně na Connemara Peated Single Malt. V zástupu celosvětově známých a těch méně známých palíren si nakonec tedy vybírám whisky od Connemara.

Historie

Whisky Connemara spadá pod destilérku Kilbeggan. Palírnu zakládá v roce 1757 Matthew McManus. Téměř o 100let později v roce 1841 se majitelé rozhodnou prodat, a to i s celým vybavením pálenice. V této době je palírna schopna uskladnit až 5000 sudů. Palírnu kupuje John Locke pod jehož správou se lihovaru velmi daří. Za zmínku určitě stojí, že J. Locke se ke svým zaměstnancům chová na tuto dobu velmi dobře. Pracovníci mají například k dispozici zaměstnanecké půjčky, nebo na začátku zimy každý zaměstnanec dostává vagón uhlí. Náklady jsou postupně odečítány z platu. Oblibu J. Lockeho dokazuje i událost z roku 1866, kdy se v palírně porouchal parní kotel. Na koupi nového neměl Locke peníze a uvažoval o tom, že palírnu uzavře. Zaměstnanci jej ovšem nenechali na holičkách a na nový stroj se složili, palírna tedy mohla fungovat i nadále.

V roce 1887 už spravují palírnu Lockeho synové. Právě v tomto roce ji navštěvuje spisovatel A. Barnard, který píše knihu „The Whisky Distilleries of the United Kingdom“. Díky tomu víme, že má palírna rozlohu 5 akrů, zaměstnává 70 mužů, přičemž staří a nemocní jsou v důchodu, nebo v palírně pomáhají. Vyrábí se 157 200 galonů whisky (cca 595000 litrů) a ve skladech zraje 2000 sudů whisky. V roce 1893 se stává akciovou společností.

Na začátku 20. století si palírna prochází velkou krizí, stejně jako většina v Irsku. Vlivů je několik, světová válka, prohibice v USA, obchodní válka s Anglií. V letech 1924 až 1931 se proto musí palírna uzavřít. V následném období se snaží vymanit z dluhů, aby byla v roce 1958 opět uzavřena. Tím je po dlouhých 201 letech provoz palírny ukončen. Naštěstí ne na dobro. V roce 1982 se z ní stává muzeum. O pět let později majetek palírny Kilbeggan kupuje nově otevřená palírna Cooley. Značka je tedy zachráněna a konečně k 250. výročí založení palírny, tedy v roce 2007, je její činnost obnovena. Nyní se zde nachází nejstarší funkční destilační jednotka na světě.

Pro představu městečko Kilbeggan leží zhruba 13km od města Tullamore.

Recenze Connemara Peated single malt

Jedná se o Irskou rašelinovou dvakrát destilovanou single malt whisky. Získala mnoho ocenění, například Double Gold Medal a ocenění Best of Irish Whiskey na soutěži World Spirit Competition v San Francisku. Stáčí se na hodnotu 40% Vol. Connemara je celkově nejúspěšnější značkou palírny Cooley.

Barva

Whisky je krásně zabarvená do zlatova.

Vůně

Hned po otevření lahve jsem ucítil velmi příjemnou rašelinovou vůni. Nijak agresivní, naopak velmi jemnou a uhlazenou. Poté co rašelina odezní cítím sladší vůně po medu, vanilce a květinové tóny. Opět velmi jemné.

Chuť

V chuti cítím rašelinu, kouř, lehce koření – pepř a slad. Celkově je chuť kompaktní, uhlazená a všechno to spolu ladí. Závěr není tak dlouhý, na patře zůstává kouř. Zbytek zmizí v nenávratnu.

Koupit Connemara Peated Single Malt

Pokud mám tedy Connemara Peated Single Malt ohodnotit, pak mi whisky chutná. Velmi chutná. Není to žádná silná nakouřená skotská. A vlastně do chuti a vůně ani nic složitého. Na druhou stranu je to přesně ten typ whisky, který bych klidně popíjel celý večer a snad i díky tomu že má jen 40% bych odešel po svých. Když k tomu přidám cenu za jednu lahev, tak za mě není co řešit.

Hodnocení Connemara Peated Single Malt

76.83/100

19.7.2022

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *