V dnešní recenzi se podíváme na mou oblíbenou Glenfiddich 12y.

Něco z historie Glenfiddich

Název značky je odvozen od údolí Glen Fiddich, ve kterém se tento destilát vyrábí a v gaelském překladu se nazývá údolí jelenů. Kde se tedy vzala v logu značky ona busta jelena, je myslím již v tuto chvíli všem jasné. Samotná palírna byla založena v roce 1887 jistým Williamem Grantem, který tak naplnil své celoživotní ambice a s pomocí svých devíti dětí, vybudoval během jednoho roku značku, kterou dnes zná celý svět. Jako vůbec první palírna začala svojí Single Malt whisky vyvážet za hranice Skotska, což jí přineslo nebývalý věhlas, který se doposud odráží ve faktu nejprodávanější a nejznámější whisky na světě. Bez zajímavosti jistě není také fakt, že palírna je až do dnešních dní plně ve vlastnickém držení rodiny Grantů.

Výrobní proces

Glenfiddich na výrobu své výlučně jednosladové whisky využívá speciálních měděných hrnců s „labutím krkem“, které jsou o poznání menší, než ty, které se využívají ve většině ostatních lihovarů. Palírna taktéž zaměstnává tým řemeslníků a měditepců, kteří tyto nádoby udržují vždy v perfektním stavu. Nakonec se tato zatím bezbarvá whisky přesune do kombinace sudů po Bourbobu a sherry oloroso.

Recenze Glenfiddich 12y

Dvanáctiletá za studena filtrovaná Single Malt whisky, která zrála v sudech po Bourbonu a obsah alkoholu se zastavil na 40%. Jedná se o vůbec nejprodávanější láhev whisky na světě.

Barva

Barva je spíše světlejšího rázu, ale to se dá vzhledem ke stáří whisky vcelku pochopit. Na první pohled mi připomíná slupku od cibule, nebo kvalitní těstovinu.

Vůně

Na poměry skotské byla velmi nevýrazná a mdlá, cítil jsem pouze intenzivní přítomnost lihu. Po nějaké chvíli jsem pokus opakoval, ale opět se nedostavilo nic zásadního. Vůně bohužel není silnou stránkou této whisky.

Chuť

Taktéž nepříliš výrazná. Lehce nasládlá, jakoby jablečná příchuť, která postupem času přechází do jakési hořkosti doprovázené slabým nádechem vanilky. Podle mého názoru by si zasloužila ještě pár let odpočívat v sudu.

Etiketa

Etiketu hodnotím v závislosti na znalostech faktů o původu velmi pozitivně. Převládá sytě zelená barva, jež je bezpochyby hodna úrodnému údolí jelenů, odkud tato láhev pochází. Celkovému designu vévodí zlatá busta jelena a číselné označení stáří destilátu.

Závěr

Jedná se o láhev, která je mnohými vnímána jako taková obyčejná „supermarketovka“. Že se jedná o jednu z nejobyčejnějších pitelných skotských asi není sporu, nicméně vzhledem k ceně, která je srovnatelná s lepší českou whisky se mi nejeví tak zle. Jistě, pokud jste zkušený degustér a prahnete po příjemném večeru se sklenkou kvalitního destilátu, tohle není volba pro Vás, ale pokud chcete solidní whisky, například na neformální posezení s obchodním partnerem, vlastně proč ne. Já bych jí nazval jako „legendární základovkou“.

Koupit Glenfiddich 12y

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *