Jednu recenzi na Ardbeg 10y tu už máme. Vzhledem k tomu, že si oba redaktoři vybrali tuto whisky jako první, tak uveřejňujeme i tuto druhou recenzi.

O Ardbeg

Chtělo by se říci, že značku Ardbeg v dnešním světě, plném investičních lahví netřeba nijak představovat, ale opak je pravdou.
Mnoho lidí, kteří čtou tyto řádky, mělo zajisté již některou z lahví, této ostrovní palírny v ruce, ale troufám si tvrdit, že ne každý některý z těchto pokladů ochutnal.
Pokud by se dala legendárnost skotské whisky shrnout jedním slovem, bezpochyby by měla název „Ardbeg“.
Historie ovšem nebývala vždy tak růžová, neboť v dobách minulých se jednalo o pouhou černou palírnu, což se mělo změnit až s rokem 1815, kdy byla tato značka, v minulosti hojně využívaná nezávislými stáčírnami pro blendované whisky, oficiálně uznaná skotským daňovým úřadem.

Etiketa Ardbeg 10y

Etiketa je další z těch krásných věcí na této láhvi. Už na první pohled ve Vás evokuje sílu a nesmlouvavost ostrova Islay, nekorunovaném srdci souostroví Vnitřní Hebridy.

Kombinuje v sobě prvky skotského folklóru, drsné přírody, nezaměnitelné chuti a v neposlední řadě i dávku jisté inovace, kterou tato značka v posledních letech prošla.

Recenze Ardbeg 10y

Nádherná rašelinová whisky s robustní dřevitou chutí, příjemným nádechem kouře a smyslným jódovitým dozvukem. Při každém doušku máte pocit, jako byste dostali pěstí do zubů, poté se topíte v moři a probudíte se na nekonečné karibské pláži, která je celá poseta čerstvým vanilkovým luskem.

Zkušenější smyslové ústrojí zde taktéž jistě rozezná náznak mentolu, který se po otevření všech chutí přeline až do jemného nádechu hroznů. Celkově ovšem převládá smyslná slaná chuť, která svádí úchvatný souboj s kouřem a exotickým ovocem.

Závěr

Nádherná whisky, vyprodukovaná v jedné z nejprestižnějších palíren na světě, která potěší chuťové buňky zkušeného degustéra i naprostého začátečníka. Poměr cena/výkon je v tomto případě na výborné úrovni, rozhodně doporučuji.

Koupit Ardbeg 10y

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *