Dnešní recenze bude každým coulem speciální, neboť tu po nějaké době opět máme destilát z českého „whisky rybníčku“. Bude nám chutnat? Blíží se kvalitativně starší skotské sestře? Ne jen na tyto otázky si odpovíme v následujících řádcích.

Něco z historie Trebitsch

O Trebitsch whisky se toho na specializovaných webech už napsalo opravdu mnoho a to jak v pozitivním slova smyslu, tak místy bohužel i v tom negativním. Ať tak či onak, jedno je jisté, tahle whisky má vzhledem ke svému místu a původu opravdový a neoddiskutovatelný genius loci.
Původní myšlenka na zřízení palírny v nádherném městě Třebíč, které se rozléhá v srdci malebné Vysočiny, vznikla v hlavě Tomáše Dyntara, dnes již bývalého master distillera, který zatoužil otevřít si ve staré židovské čtvrti vlastní bar, který by nabízel vlastní whisky místního původu. Jak už asi tušíte, tento záměr se nakonec opravdu stal skutečností a tak v roce 2014 spatřila poprvé světlo světa značka Trebitsch Old Town Distillery, která ve svém názvu odkazuje na známý židovský rod.

Zatím nejdůležitějším milníkem v krátké historii této společnosti je jednoznačně rok 2021, neboť,
jak i sama palírna udává, právě od tohoto roku se začala psát nová, svěžejší a nadějeplnější etapa,
která s sebou nese plno změn a to jak ve výrobních postupech, tak v obchodní strategii. Asi nejzásadnějším momentem této restrukturalizace je jednoznačně změna na postu master distillera,
kde již zmíněného Tomáše Dyntara, vystřídal světem protřelý mazák Ján Balog. Nově se bude Trebitsch specializovat téměř výhradně na blendované whisky, které se budou pravidelně obměňovat a doplňovat. Ačkoliv se ve vodách české whisky proslýchalo, že single malt z portfolia této palírny zcela vymizí, nakonec tomu tak nebude a my se budeme moci i nadále těšit na jednodruhovou „třebíčskou“, kterou Ján Balog přislíbil povznést na jinou úroveň a my mu budeme rozhodně držet palce!

Trebitsch Czech Single Malt whisky 6y

Recenze Trebitsch Czech Single Malt Whisky 6y

Nyní se pojďme podívat na samotnou recenzi této do jisté míry záhadné, avšak každým coulem neotřelé láhve, ve které je obsaženo celých 40% alkoholu. Abych byl upřímný, jistou dobu jsem recenzi tohoto produktu oddaloval, neboť jsem chtěl napsat opravdu spravedlivou recenzi, která však bude zároveň reflektovat podmínky a možnosti tohoto destilátu na našem území, tím spíše v srdci Vysočiny. Zda byly moje obavy oprávněné, nebo naprosto bagatelizující, to se dozvíme v následujících řádcích. Jaký je Váš tip?

Trebitsch Czech Single Malt whisky 6y

Barva

Barva Trebitsch Czech Single Malt whisky 6y je rozhodně velmi příjemné překvapení, neboť se jedná na poměry šestileté o velmi sytou, jantarovou barvu a ačkoliv netuším, zda je tento příměr vhodný, velmi mi to připomíná ranní šálek kvalitního černého čaje. Chápu, že k nejdůležitějším aspektům se teprve dostaneme a barva zase tolik nevypovídá o kvalitě whisky, na druhou stranu si troufám tvrdit, že i na tomto vjemu záleží celkový požitek z kvalitního destilátu. Kdepak, tady se master distillerovi nedá vytknout vůbec nic.

Trebitsch Czech Single Malt whisky 6y

Koupit
Trebitsch Czech Single Malt whisky 6y

Vůně

Tak pozor! Tohle není vůbec blbý, tohle je naopak hodně dobrý! Vůně je k napití přímo vybízející. Cítím krásnou, sladkou a uhlazenou vůni, která nás přenese kamsi na medovou farmu, která je obsypána vanilkou a čerstvým karamelem. No páni, vážně nemám v ruce skotskou? Ano, když přiložím nos hlouběji do sklenky, ucítím možná až přílišný lihový odér, ale není to zas tak velký rušivý element, který by nám nějak zásadně ničil požitek. Jsem vážně překvapen, tohle mám rád, to byla pohádka. Wow.

Koupit
Trebitsch Czech Single Malt whisky 6y

Chuť

Chuť nám v zásadě drží nastolený trend. Ano, není to tak zábavné a prokreslující, jako tomu bývá u některých zahraničních produktů, ale stále tam cítím onen příjemný vanilkový tón, který je dokreslován lehkým nádechem čehosi ovocného. Pravda, na můj vkus cítím silný lihový závan a nutno podotknout, že působí dosti rušivým dojmem, ale při druhé, třetí sklence mi přestává vadit a stává se z toho vcelku fajn pití. Celkový chuťový zážitek bych viděl někde v pásmu průměru, není to sice žádná exploze všech potřeb milovníka whisky, ale rozhodně to není ani propadák.

Etiketa

Etiketa se podle mého názoru docela povedla. Na láhvi lze spatřit pěkný, přehledný design s nádechem jisté prémiovosti, který náramně ladí s celkovým tvarem láhve. Žádné zbytečné malůvky a obrázky zde prostě nenajdete, zkrátka pouze to, co chcete a potřebujete vědět. Jediný bodík dolů bych udělali za fakt, že je přední strana světlá a zadní červená, tomu popravdě moc nerozumím, na druhou stranu rozhodně nejsem expertem přes grafiku, jde čistě o můj subjektivní pocit a tak je to i potřeba brát.

Závěr

Na tuhle recenzi jsem se chystal opravdu bedlivě a za tímto účelem i na svých cestách navštívil město Třebíč, abych nasál místní atmosféru, prohlédl si památky a v neposlední řadě se pokusil navštívit zdejší whisky bar. Bohužel, k mému překvapení bylo v sobotu zavřeno, jaká škoda. Nakonec to ovšem bylo na škodu pouze zdánlivě, neboť jsem díky tomuto faktu o to více prozkoumal některé jiné podniky ve staré židovské čtvrti a bez přehánění musím říci, že genius loci tu byl doslova na každém rohu. Každá kavárna i restaurace tu nabízejí Trebitsch whisky a v každém podniku jsem viděl někoho jí pít. Tahle značka tu prostě našla svůj domov a místní jsou na ní náležitě pyšní. Škoda, že jsem byl autem a ubytování měl v nedaleké Jihlavě, protože Třebíč je jedno z nejkrásnějších měst v naší vlasti a navíc tu mají dobrou whisky. Co vlastně může člověk chtít víc? Velmi se těším na budoucnost této značky! Na samotný závěr přikládám jednu vlastní fotografii ze staré židovské čtvrti. Na zdraví přátele!

Trebitsch Czech Single Malt whisky 6y

69.0/100

26.8.2022

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *