V dnešní recenzi se podíváme na skvělou českou whisky a tou je Goldcock 10y.

Historie

Poprvé jsem se s pojmem whisky GOLDCOCK setkal na prohlídce palírny v Těšeticích u Olomouce. Právě zde v 70. letech minulého století, v areálu národního podniku Seliko Olomouc vznikly dvě značky původní české whisky. COLDCOCK (Zlatý kohout) a King Barley (Král Ječmínek). Důvodem vzniku bylo údajně to, aby se na olympiádě v Moskvě, která se konala v roce 1980, nepila jen vodka, ale světu se ukázalo, že na východě umíme vyrobit i něco jiného. Právě k tomu účelu byla cíleně vytvořena whisky COLDCOCK.

Dnes se chci věnovat osudu právě této značky. Whisky se vyvážela převážně do bývalého Sovětského svazu. Po roce 1989 začala z důvodu velkých celosvětových změn značka i přes veškeré snahy přizpůsobit se novému trhu pomalu upadat. V roce 2002 zde byla vypálena poslední whisky a celá likérka i ze zásobami a vybavením šla do dražby. Značku koupila Vizovická společnost Rudolf Jelínek, známá především produkcí ovocných pálenek.

Recenze GOLDCOCK 10y

Whisky se vyrábí z českého ječmene a zraje v dubových sudech vyrobených z českého dřeva. Tato single malt whisky je první z řady Goldcock destilovaná na moderních kotlích Arnold Holstein, všechny ostatní části výroby jsou původní, v mnoha odhledech historické. Whisky se stáčí na sílu 49,2% a to z toho důvodu, protože toto číslo odpovídá stupni rovnoběžky, která protíná sídlo společnosti Rudolf Jelínek. To mi připadne jako skvělý nápad.

Se značkou Goldcock mám zatím velmi dobré zkušenosti. Měl jsem už možnost ochutnat o deset let starší kousek, tedy Goldcock 20y a také Goldcock Peated Single. Obě whisky mají svůj styl, který mě baví a hlavně chutná. Jsem tedy zvědavý jak na tom bude Goldcock 10y.

Barva

Barva je světlejší, do zlatova.

Vůně

Zde jsem neočekával nic složitého, cítím sladší citrusovou vůni. Dřevo a koření. Po chvilce se objevuje slad. V tomto případě musím říct, že v jednoduchosti je krása.

Chuť

Po prvním napití mi připadá, že je whisky ostřejší. Je to ovšem jen krátký vjem. Lehce olejovitá chuť ve které převládá dřevo. Dozvuk je sladový, příjemný a hřejivý.

Goldcock mě opět nezklamal. Whisky je příjemně pitelná. Mám rád silnější typy whisky a tahle díky téměř 50% mezi ty silnější patří. Pokud tedy přemýšlíte, že by jste ochutnali nějakou whisky z domácí produkce a už delší dobu přemýšlíte o této značce, tak tahle 10letá varianta je určitě správná volba.

83.14/100

15.6.2022

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *