Něco z historie Bowmore

Pravděpodobně se jedná o nejstarší palírnu na ostrově Islay, který je nám dobře znám již z recenze na láhev Ardbeg 10y. Existují nepodložená tvrzení, o která se vcelku spekulativně opírá i samotný výrobce, že palírna Bowmore zahájila provoz již v roce 1779, avšak první doložitelné důkazy o výrobě whisky na tomto místě, pocházejí až z roku 1816 a to získáním licence jistým Johnem P. Simpsonem, místním obchodníkem, který je zároveň považován za zakladatele této prestižní značky.

Bowmore v gaelštině znamená Velký útes, což se zdá býti z hlediska lokace palírny na pobřeží Hebridského moře vcelku příhodným názvem, navíc nutno zmínit, že stejný název nese i hlavní město, nebo chcete-li městečko celého ostrova. Za zmínku taktéž stojí fakt, že v roce 1980 zavítala to výroby královna Alžběta II, přičemž se jednalo o její první navštívenou skotskou palírnu.

V současné době je společnost v rukou japonského lihovaru Beam Suntory, který ji v roce 1997(někdy chybně udávány roky 1994 a 2014) zakoupil od firmy Morrison Bowmore Distillers, která je dodnes považována z hlediska vývoje firmy za takřka legendárního majitele.


Výrobní proces

Bowmore si sama sladuje většinu svého ječmene, což je bezpochyby vcelku unikátním počinem. Při zrání této whisky, se klade velký důraz na udržování toho nejmimořádnějšího mikroklimatu, tedy chladného a vlhkého prostředí, které má společně se sudy po sherry doslova blahodárný vliv na výsledný produkt. Tradiční sladovny s ventilátory ve tvaru pagody na střeše, evokují již na první pohled pocit Dálného východu.

Recenze Bowmore 15y

Patnáctiletá Single Malt whisky, která zrála v sudech po Bourbonu. Obsah alkoholu je příjemných 43%.

Etiketa Bowmore 15y

Čistý, přehledný a příjemný černobílý design s jemnými zlatými pruhy. Žádná divoká přehlídka barev a ornamentů, jak tomu bývá zvykem u jiných značek. Nejvýraznějšími prvky na lahvi jsou ty nejdůležitější, tedy značka a stáří.

Barva

Nádherná hutná barva, která má co k dočinění se sudem, ve kterém zrála. Docela jako vycházející slunce nad pobřežím ostrova Islay. Nádhera.

Vůně

Další z řady ostrovních produktů, kde musíte chvíli čekat, než se vám otevřou všechny tóny. Po uplynutí nějaké chvíle ucítíte nádhernou vůni kouře, která se mísí s výrazně slanou notou, citrusy, tropickým ovocem a místy možná až s vanilkou a čokoládou.

Celkově docela fajn zážitek, který Vás rozhodně neodradí od napití, ba naopak.

Chuť

Kořenitá a ostrá. Výrazná chuť kouře a soli zcela upozaďuje rašelinový nádech. Když zavřu oči, vracím se do dětských let a moje smyslové ústrojí se dotýká oříškového koláče s karamelem, který jsem tak miloval. Mňam!

Koupit Bowmore 15y

Závěr

Dle mého názoru skvělá ostrovní whisky v rozumné cenové hladině. Tato láhev by neměla chybět ve Vaší barové výbavě. Více než solidní počin od Bowmore.
Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *