V dnešní recenzi se podíváme na whisky Highland Park SPIRIT OF THE BEAR.

Highland Park SPIRIT OF THE BEAR věnoval eshop DramRoom.cz

Vzorek Highland Park SPIRIT OF THE BEAR věnovali kluci z DramRoom.cz (www.dramroom.cz), díky!

DramRoom.cz je eshop, který se specializuje na miniatury alkoholu. V jejich nabídce naleznete rumy, whisky a giny. Je to první e-shop s degustačními vzorky v ČR, který razí jednoduchou filozofii a to, že dělají prémiové destiláty dostupnější. A pokud se bavíme o opravdu prémiových, tak v jejich nabídce naleznete například The Macallan CLASSIC CUT 2020, Octomore 07.3 2010, Dalmore King Alexander III a řadu dalších.

Kompletní nabídku vzorků naleznete u nich na webu. Pokud Vás zajímá něco o DramRoom.cz a o tom, jak startovali svoji kampaň na HitHit, tak se podívejte ještě na toto video:

Historie

Ve skotském městě Kirkwall, které se nachází na ostrově Mainland (souostroví Orkneji) se nachází nejseverněji položená palírna, která vyrábí malt whisky. Highland Park. Palírna byla založena Magnusem Eunsonem. Oficiálním povoláním řezník, církevní úředník. Přes noc nelegálním destilátorem a pašířem whisky. V roce 1798 byl při nelegálním pálení whisky přistižen, ale až v roce 1826 získává Highland Park oficiální licenci k destilaci whisky. Ovšem právě rok 1798 najdete jako rok založení této palírny. Po dobu své existence používá palírna rašelinu, kterou těží ze stále stejného rašeliniště Hobbister Moor. Ročně to dělá cca 350 tun. Právě ta obsahuje vyšší podíl vřesu než jiné rašeliny a dává tak whisky specifický nasládlý kouřový charakter. Palírna se hrdě hlásí k vikingské historii svého kraje. Je to znát i na názvech svých whisky a krásných motivech na lahvích. 

Palírna rovněž sbírá ocenění za svoji práci po celém světě. Její 25y whisky byla vůbec první whisky, která získala skóre 100 bodů, v prestižní soutěži Ultimate Spirits Challenge. V roce 2018 se umístila na druhém místě v aukci dražené whisky. Důvodem jsou speciální edice, které Highland Park vyrábí a rostoucí poptávka sběratelů právě těchto edic.

Recenze Highland Park SPIRIT OF THE BEAR

Jedná se o single malt NAS whisky. Zkratka NAS nám říká, že na etiketě není uvedeno, jak dlouho whisky zrála v sudech (No Age Statement), ale můžeme říct v jakých. Jedná se o americký a evropský dub prvního plnění po sherry a zčásti i v sudech opětovného plnění. Whisky se stáčí na hodnotu s obsahem alkoholu 40%.

Barva

Barva je světlejší , do zlatova. Připomíná barvu plnějšího bílého vína.

Vůně

První vůni kterou po otevření cítím je slad a kyselinka. Po chvíli se objevuje sladké ovoce – třešeň a lehký nádech kouře. Musím opravdu napínat všechny čichové buňky, protože vůně je nevýrazná.

Chuť

Po napití cítím silnější sladkost. Po odeznění sladkosti nastoupí ostřejší koření, které mi připomíná zázvor. Na konci lehounce rašelina.

Koupit
Highland Park SPIRIT OF THE BEAR

Pojďmě si tedy zhodnotit celkový dojem. Whisky je velmi jemná, působí na mě až naředěným dojmem. Málo výraznou vůni, doplňuje i velmi jemná chuť. Fakt, že má whisky 40%, tuto jemnost podtrhuje. Vzhledem k tomu, že se Spirit Of The Bear prodává v litrových lahvích jsem ani nic zásadnějšího nečekal. Palírna Highland Park asi tentokrát vsadila spíše na kvantitu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *