V dnešní recenzi se podíváme na Oban 14y což je single malt whisky ze Skotska.

Hitorie

Když v 18. století nabídl vévoda z Argillu pronájem svého pozemku na 99let a to jen za nominální cenu komukoliv kdo si na něm postaví dům. Asi nikdo netušil, že tak dá vzniknout další skotské palírně. Nabídku totiž využili bratři John a Hugh Stevensonovy. Ti zde postaví pivovar, ze kterého se v roce 1794 stává licencovaná palírna. Kolem palírny následně vyrostlo celé město Oban. Palírnu vlastnila rodina Stevensonových po tři generace a dodnes přežívá i díky své strategické poloze. Město má totiž přístav, železnici a silnici vedoucí do Glasgow. Zeměpisně se palírna nachází na západní vysočině a řadí se vůbec k nejmenším palírnám v celém Skotsku.

Recenze Oban 14y

Jedná se o single malt whisky, která zraje v dubových sudech po burbonu. Oban má silnou ovocnou chuť, která je výsledkem vyvětrávání kádí mezi destilacemi. Právě tento postup dovoluje mědi, aby regenerovala a následně do sebe mohla natáhnout co nejvíce síry, která by se jinak dostala trubkami dále. Whisky se stáčí do lahví s obsahem alkoholu 43%.

Barva

Nejlépe bude barvu této whisky vystihovat slovo – jantarová.

Vůně

Na počátku je vůně ostřejší, hodně navoněná. Tento vjem se rychle ztrácí a vůně přechází do sladké, nejlépe bych to přirovnal k vůni ovocné pálenky. Lehce vanilka. Hodně dominuje i vůně dřeva.

Chuť

V chuti naopak než u vůně. Zde je jednoznačně první sladkost a následuje ostřejší chuť koření. Dál bych chuť přirovnal asi nejlíp ke grepu, pro mě tedy chuť hořkosladká.

Kdybych nevěděl, co piju, asi bych chvilku přemýšlel, kam tohle pití zařadit. V chuti ani ve vůni necítím pro mě žádné typické znaky skotské whisky, které jsem doposud ochutnal. Možná bych dokonce přemýšlel o burbonu – snad zkušení pijani prominou toto přirovnání. Oban14 je v chuti i ve vůni velmi jedinečná whisky, která stojí za ochutnání, porotože tohle se prostě ochutnat musí.

82,7/100

12.6.2022

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *