Lagavulin 8y? Ano! Dnes bych se rád podíval na whisky z produkce palírny Lagavulin. Z této palírny jsem ochutnal svoji první nakouřenou whisky, jednalo se o Lagavulin 16y. Whisky mi natolik zachutnala, že jsem se rozhodl dozvědět víc, právě o tomto typu destilátu.

Lagavulin 8y věnoval eshop DramRoom.cz

Vzorek Lagavulin 8y věnovali kluci z DramRoom.cz (www.dramroom.cz), díky!

DramRoom.cz je eshop, který se specializuje na miniatury alkoholu. V jejich nabídce naleznete rumy, whisky a giny. Je to první e-shop s degustačními vzorky v ČR, který razí jednoduchou filozofii a to, že dělají prémiové destiláty dostupnější. A pokud se bavíme o opravdu prémiových, tak v jejich nabídce naleznete například The Macallan CLASSIC CUT 2020, Octomore 07.3 2010, Dalmore King Alexander III a řadu dalších.

Kompletní nabídku vzorků naleznete u nich na webu. Pokud Vás zajímá něco o DramRoom.cz a o tom, jak startovali svoji kampaň na HitHit, tak se podívejte ještě na toto video:

Historie Lagavulin

Lagavulin je považován za jednu z nejstarších palíren na ostrově Islay. První zmínky o 10 nelegálních palírnách v dané oblasti sahají až do roku 1742. V roce 1816 místní farmář John Johston palírnu legalizuje a pojmenuje ji Lagavulin, což by mělo znamenat – „dutý mlýn, dutina v mlýnu“. Palírna se stává první legální palírnou na této části ostrova. Jedním pozdějším majitelem se v 19. století stává Peter Mackie. Ten si potřebuje pronajmout další prostory pro pálení a tak oslovuje sousední palírnu Laphroaig. Následně dochází k právním tahanicím, kdy Laphroaig obvyňuje Petera Mackieho z kopírování jejich stylu. Lagavulin však používá svoji vodu a rašelinu. Výsledná whisky tedy chutnala jinak a Lagavulin mohl dál pokračovat ve své produkci.

Palírna je také známá pomalou destilací svých výrobků a hruškovitým tvarem svých destilačních nádob. Hlavními produkty palírny jsou nyní Lagavulin 12y a Lagavulin 16y.

Při zjišťování, kde se palírna Lagavulin přesně nachází jsem narazil na zajímavý fakt. Na pobřeží ostrova Islay, se na úseku dlouhém cca 3,5km nachází hned tři světoznámé palírny. Laphroaig, Lagavulin a Ardbeg.

Recenze Lagavulin 8y

Tato 48% whisky vznikla k 200. výročí založení palírny, tedy v roce 2016. Výroba byla inspirována návštěvou Alfréda Barnarda (1837-1918, britský historik pivovarnictví a lihovarnictví, autor knihy Whisky Distilleries of the United Kingdom) v 80. letech 19. století, když v palírně údajně ochutnal výjimečně dobrou 8 letou whisky.

Jedná se tedy o poměrně mladý produkt, který tak doplňuje 12y a 16y.

Whisky zraje v sudech z amerického dubu.

Barva

U téhle whisky nečekejte plnou karamelovou barvu, právě naopak. Barva je velmi světlá. Fotka bohužel trochu zkresluje. Připomíná mi barvu bezového sirupu, nebo světlejšího bílého vína.

Vůně

Po otevření cítím typickou vůni nakouřené whisky. U mě je to tedy uzené, kouř, pepř. Dál cítím slaný mořský vzduch, a vůni ovocné pálenky.

Chuť

Napiju se a čekám, čekám, jestli ještě něco přijde. Nic. Lehounký nádech rašeliny, kouře, jód na závěr trocha ostrosti-pepře. Toť vše.

Koupit Lagavulin 8y

Hodnocení je pro mě dnes těžší, než jsem čekal. Tahle whisky je prostě jiná kouřová whisky než ostatní. Je to lehounká, uhlazená kouřová whisky. Nic nevybočuje, žádné překvapení se nekoná. Vše v dokonalé rovnováze. Co mi trochu chybí je tělo whisky, tedy pár let v sudu navíc. Každopádně ani tohle není špatné, zkrátka za mě svěží, kouřová whisky.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *