Rád bych Vás dnes touto formou uvedl do světa jménem Laphroaig 10y. Myslím, že nás čekají příjemné chvíle, neboť nejedna legenda tuto značku předchází. Nebo to tentokrát bude jinak? No uvidíme.
Něco z historie Laphroaig
Je nadmíru jasné, že v této palírně založené někdy mezi lety 1815-1820 (různé zdroje se rozcházejí) bratry Alexanderem a Donaldem Johnstonovými, se rodí opravdu nezaměnitelná
skotská. Pokud byste se dotazovali na její lokaci, vězte, že se jedná o další produkt legendárního
ostrova Islay, který můžeme bez ostychu považovat za takový malý grál všech whisky nadšenců.
Zpět ale k historii.
V roce 1936 už měla destilérka pouze jednoho majitele, neboť došlo k finančnímu vyrovnání mezi zakládajícími bratry a jediným vlastníkem tak zůstává Donald Johnston, který tak tuto značku vcelku úspěšně rozvíjel po dalších jedenáct let, aby později nešťastně zahynul při nehodě ve výrobě. Po několikaleté „anabázi“, kdy byla palírna řízena Walterem Grahamem, manažerem nedaleké konkurenční whisky Lagavulin, se v roce 1857 Laphroaig vrací zpět do rukou rodiny Donalda Johnstona, konkrétně pak jeho syna Dougalda. V součastnosti je tato palírna ve vlastnickém držení známého giganta Beam Suntory. Je veřejně známo, že tato ostrovní whisky, jejíž název ve volném překladu znamená „překrásná dutina u širokého zálivu“, se těší veliké oblíbenosti samotného prince Charlese, který jí také osobně propůjčil svou královskou pečeť.
Výrobní proces
Mnozí výrobci tvrdí, že vzduch vanoucí od moře proniká do sudů s whisky a propůjčuje jí onu ojedinělou a nezaměnitelnou slanou příchuť. Zdejší zaměstnanci se naopak domnívají, že je to právě mech v rašelině používaný při sušení sladu, který dodává této legendární whisky její specifickou chuť plnou kouře, jódu a dle některých i zvláštní „zápach“ nemocnice.
Co je ale jisté, že Laphroaig je obecně whisky s jednou z nejsilnějších příchutí rašeliny vůbec.
Velkou zajímavostí je, že se jedná o jednu z mála posledních palíren, které ještě provozují vlastní sladovnu, byť zdejší produkce vystačí pouze na cca 15% celkové spotřeby. Poslední věcí, kterou bych ještě rád zmínil je netradiční počet destilační kotlů. Nalezneme zde tři kotle určené pro první destilaci a naproti tomu rovnou čtyři kotle určené pro destilaci druhou.
Recenze Laphroaig 10y
Desetiletá skotská single Malt whisky o síle obsaženého alkoholu 40%. Na tenhle kousek jsem opravdu velmi zvědavý, protože v segmentu mladších whisky, není na trhu co do chuti a kvality zrovna moc na výběr.
Kdo jiný by měl být ale jednou z těch výjimek? Nechme se překvapit.
Barva
Barva není překvapením, ale ani zklamáním. Je to prostě desetiletá whisky s relativně světlou barvou, prostě přesně to, co by člověk vcelku očekával. Běžný degustér nad tím asi mávne rukou, ale mě se nakonec docela i líbí, nápadně mi totiž připomíná bezovou limonádu, kterou jsme vždycky měli doma vystavenou ve velkých sklenicích od okurek na oknech v obýváku. Jo, to bývaly časy, kde jen ty loňské sněhy jsou?
Konec ale sentimentálního okénka a zpět k recenzi.
Vůně
Říká se, že Laphroaig můžete pouze milovat, nebo nenávidět a já se domnívám, že právě vůně je jednou z těch nuancí, která tento zásadní rozdíl činí.
Obecně se trochu fakticky a trochu posměšně hovoří o nemocničním odéru u vůně této značky, což je už takový trochu folklór. Původně jsem se domníval, že na rozpoznání „vůně“ nemocnice jsem při svém vcelku mladém věku moc malý „hypochondr“, nicméně při tomto vědomí je to opravdu cítit na první dobrou. Bohužel, nedokážu už zcela rozeznat, na kolik je to pravda a na kolik jsem si to jednoduše vsugeroval. Pokud ale vyblokujete tento fakt a přistoupíte k tomu opravdu seriózně, ucítíte silný závan soli a cosi nasládlého.
Na poměry desetileté je to velmi intenzivní, jasný a zřetelný výkon. Tohle je překvapení.
Chuť
Jednoduše ostrovní a mořská, pokud jste milovníky „Islay“ whisky, tak je to prostě fajn pití. Je to ale přeci jen něco jiného, než je tomu třeba u Ardbeg, tahle značka si jde svou vlastní, velmi osobitou a zejména nenapodobitelnou cestou. Neexistuje druhá taková, tím spíše v „rybníčku“ desetiletých. Je to vážně moc intenzivní a moc, moc dobrý. Prostě moře, rašelina a lehká vanilka.
Koupit Laphroaig 10y
Závěr
Ne, tady není o čem přemýšlet, protože v téhle cenové kategorii prostě těžko budete hledat něco lepšího. Pokud hledáte kvalitní skotskou whisky kolem jednoho tisíce korun, tak už ani nečtěte dál a klikejte jako o závod. Pro ty z Vás, kteří ještě stále váháte jsou k dispozici degustační miniatury od našeho skvělého partnera. Stačí jen kliknout na ikonu „koupit miniaturu“.