V dnešní recenzi Vám představím velmi zajímavý produkt Dalmore Cigar Malt z produkce skotské palírny Dalmore. Jak již samotný název napovídá, jedná se o něco neobvyklého a neotřelého. Tak na to pojďme hodit oko.

Něco z historie Dalmore

Jedná se o skotskou palírnu, která se nachází v malém městečku Alness, čítající pouze něco málo přes 5000 obyvatel. Samotná výroba byla spuštěna již v roce 1839, kdy její zakladatel Alexander Matheson, naplnil první sud této čisté sladové malt whisky. Nutno však také podotknout, že onen ikonický znak dvanácteráka, jež k této značce dnes již neodmyslitelně patří, byl přidán až dalším majitelem, jistým klanem Mackenziů, přičemž se jednalo o jejich rodinný znak. Říká se, že jeho původ sahá až do roku 1263, kdy Mackenziové zachránili krále Alexandera III. před rozzuřeným jelenem.

Historie této destilérky se na dva roky zastavila s vypuknutím 1. světové války, kdy se z ní k mému velkému údivu stala výrobna námořních min. Díky své poloze, nedaleko rušné silnice s označením A9, se těší velkému zájmu cílených i náhodných turistů.

Dalmore
default

Výrobní proces

Podstatná část zdejší produkce končí v míchaných whisky, což ovšem neznamená, že zde nenajdeme celou řadu skvělých produktů, které si nic nezadají i s daleko slovutnějšími značkami. Základní řady této palírny jsou whisky staré 12, 15, 18 a 25 let. Ty jsou ještě rozšířeny o řadu nesoucí označení NAS, do jejíž kategorie spadá i vzorek, který si představíme dnes.

Fundovanější z Vás jistě už někdy slyšeli o zdejší legendě, master blenderovi jménem Richard Paterson, který po dlouhá desetiletí určoval směr, kterým se destilát z tohoto městečka ubíral. Velkou zajímavostí na této palírně jsou bezpochyby také chladivé měděné pláště z roku 1874, které slouží plně svému účelu až do dnešních dní.

Dalmore palírna

Recenze Dalmore Cigar Malt

Zajímavá skotská whisky, u které je stáří udáváno v rozmezí deseti až čtrnácti let, nicméně z etikety nic takového nevyčteme, proto také tento vzorek nese již zmiňované označení NAS, neboli „No Age Statement“. Obsah alkoholu je vcelku standartních 44%.


Tohle bude trochu záhada, tak si pojďme zahrát na Sherlocka a společně zjistíme, zda nám tato krasavice má co nabídnout.

Dalmore Cigar Malt

Barva

Dalmore Cigar Malt

Vzhledem k udávanému stáří destilátu je barva až překvapivě tmavá a plná, velmi mi připomíná barvu „klasické osmnáctileté“. Prostě nádherná a k napití svádějící barva medu a oranžového vína. Zajímavé, na první překvapení jsme nečekali dlouho. Udržíme nastolený trend?


Vůně

Na první přičichnutí zvláštní a zajímavá, nicméně rozhodně nemohu říct, že by v mých smyslech nevyvolávala příjemné pocity, to rozhodně ano.
Jasně, otevírá se také poněkud pomaleji, na to už je ale zkušenější milovník whisky celkem zvyklý a zážitek tím nijak netratí na své intenzitě. Cítíte ty nádherné, nasládlé vůně a hlavou Vám intenzivně „šrotuje“, co konkrétně z toho nepřeberného množství potravin to připomíná nejvíce. Ano! Nebo ne?

Pořád přemýšlím, píšu a pak zase mažu. Nu a když to už konečně mám, zase si nemohu za boha vzpomenout, jak se ta zatracená věc jmenuje. Prostě velmi bohatá směs ovoce a karamelu. Zkouším to stále dál a při troše fantazie přeci jen cítím tu kýženou vůni tabáku, která by se tam přec jen měla někde potulovat.

Chuť

Samotná chuť bezpochyby trochu pokulhává za laťkou, kterou nám nastavila barva i vůně. Není špatná, ale pil jsem lepší. Kouř je však intenzivní, to zase ano, nicméně opět si na něj musíte chvíli počkat. V samotném závěru se dostavuje taková zvláštní hořkost, což by za normálních okolností zřejmě bylo spíše na škodu, nicméně vzhledem k tomu, že se dle názvu jedná o whisky vhodnou k párování s tabákovými výrobky, je to zřejmě kýžený efekt. To je však čistá teorie. Tady po dlouhé době lituji, že jsem nekuřák a nemohu tak chuť tohoto destilátu touto formou zplnohodnotnit.

Koupit Dalmore Cigar Malt

Závěr

Po celý čas, kdy jsem psal tuto recenzi mi hlavou letěla myšlenka, že nejrelevantnější recenzi na tuto whisky by bezpochyby napsal Winston Churchill, zde by se cítil, jako u sebe v obýváku. Čest jeho památce! Dlouho to vypadalo na další excelentní hodnocení, nicméně samotná chuť, byť rozhodně nebyla propadákem se mi nejevila jako něco z kategorie extra. I tak si však myslím, že minimálně za jednorázové ochutnání to zajisté stojí. Každopádně, pokud jste milovník whisky a kuřák zároveň, zřejmě by Vás tato láhev neměla minout. Sláva whisky a její rozmanitosti!

Hodnocení Dalmore Cigar Malt

Hodnocení na Whiskybase.com – 22.3.2022

81,5/100

22.3.2022

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *